1. Anasayfa
  2. Elektrik

IGBT Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

IGBT Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?
igbt-uclarinin-tespiti
0

Bu yazımızda IGBT Sağlamlık Testi, IGBT Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılır?, IGBT Uçlarının Tespiti Nasıl Yapılır? gibi sorulara cevap vereceğiz. IGBT hakkında detaylı bilgi edinmek için IGBT Nedir? IGBT Yapısı, Çalışması ve Özellikleri adlı yazımıza göz atmanızı öneririz. Keyifli okumalar.

IGBT Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

IGBT sağlamlık testinden önce IGBT uçlarının nasıl bulunduğundan bahsedeceğiz.

IGBT Uçlarının Tespiti Nasıl Yapılır?

Uç tespitinin haricinde elinizde bulunan IGBT’nin uçlarını katalog bilgisine ulaşarak hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

  • Ölçü aletini IGBT uçlarına değdirildiğinde 0,7 Ω diyot direnci görüldüğü durumda “+ prob (kırmızı uç)” Emiter ucunu, “– prob (siyah uç)” ise Kollektör ucunu göstermektedir. Probların değmediği uç ise Gate ucu olarak bulunmuş olur.
IGBT Uçlarının Tespiti
IGBT Uçları

Avometre ile IGBT Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

Sürücü devresi aracılığıyla tetiklenen IGBT elemanının osiloskop ile ölçümü sağlanarak avometre ile yapılacak sağlamlık testinden daha güvenilir sonuçlar elde etmek mümkündür.

  • İlk olarak IGBT Gate ucu konektörleri çıkartılarak Gate-Emiter uçları arasındaki kapasite değerine bakılır.
  • Bu kapasite değeri 10 nf – 90 nf arasında çıkmalıdır. Çıkmadığı durumda IGBT arızalıdır.

Not : IGBT’ler değiştirilirken; gate katot bağlantıları söküldüğü gibi aynen takılmalıdır.

Bu yönteme alternatif olarak kollektör-emiter arası ölçümde; doğru yön durumunda sonsuz omaj, ters yön durumunda diyot durumu gözlenmelidir. Bu durumlar gözlenmediği durumda IGBT arızalıdır. Bunu açıklayacak olursak:

  • İlk olarak ölçü aletimizi diyot kademesine alırız.
  • Ölçü aletimizin “+ probu (kırmızı uç)” Kollektör ucuna, “– probu ise (siyah uç)” ise Emiter ucuna değdirilir. Bu uçlar arası açık devre durumu yani “0” değeri görünmelidir (Görsel a ve b)
  • Bu konumda iken “– probu (siyah uç)” Emiter ucunda iken “+ prob” Kollektör ucundan kaldırılarak Gate ucuna değdirilip tekrar Kollektör ucuna değdirildiği durumda ölçü aletinden küçük değer görünmelidir (Görsel c ve d).
  • Emiter-gate arasını parmağımız ile kısa devre ettiğimizde başlangıç pozisyonuna geri döner.

Eğer anlatılan adımlarda olduğu gibi sonuçlar alırsanız IGBT sağlam sonucuna varabilirsiniz.

Videolu anlatım için linke gidebilirsiniz.

IGBT Sağlamlık Testi
IGBT Sağlamlık Testi
IGBT Sağlamlık Testi
IGBT Sağlamlık Testi
IGBT testi nasıl yapılır?

Sürücü devresi aracılığıyla tetiklenen IGBT elemanının osiloskop ile ölçümü sağlanarak avometre ile yapılacak sağlamlık testinden daha güvenilir sonuçlar elde etmek mümkündür. Bu yönteme alternatif olarak kollektör-emiter arası ölçümde; doğru yön durumunda sonsuz omaj, ters yön durumunda diyot durumu gözlenmelidir.

IGBT modülü nedir?

IGBT modülü, IGBT ve serbest dolaşım diyotlarından oluşmaktadır. 3300 V gerilime ve 1200 A akım değerine kadar dayanıma sahiptirler. IGBT Nedir? IGBT Yapısı, Çalışması ve Özellikleri adlı yazımızda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda IGBT Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılır?, IGBT Uçlarının Tespiti Nasıl Yapılır? gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Eksik veya hatalı gördüğünüz kısımları lütfen yorumlar kısmında belirtiniz. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

İlginizi Çekebilir
hvac-nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir