1. Anasayfa
  2. Elektrik

Voltmetre Nedir? Voltmetre Çalışma Prensibi ve Çeşitleri

Voltmetre Nedir? Voltmetre Çalışma Prensibi ve Çeşitleri
Voltmetre Nedir
0

Bu yazımızda Voltmetre Nedir, Voltmetre Çalışma Prensibi gibi çeşitli sorulara cevap vereceğiz. Ayrıca diğer elektrik ölçü aletleri ile ilgili bilgi edinmek isterseniz Elektrik Ölçü Aletleri Nelerdir? Sembolleri, Görevleri ve Çeşitleri adlı  yazılarımıza bakmanızı öneririz. Keyifli okumalar.

Voltmetre Nedir?

  • Voltmetreyi basitçe tanımlamak gerekirse, bir elektrik devresindeki gerilimi ölçmek için kullanılan elektronik cihazdır. Diğer bir deyişle DC veya AC devrelerindeki herhangi bir elemanın uçları arasındaki gerilimi ölçmeye yarayan ölçü aletidir.
  • Voltmetre, elektrik devrelerine paralel olarak bağlanmaktadır. Voltmetrenin devreye bağlanması ile ilgi detaylı bilgi yazımızın devamında anlatılmıştır.
  • Gerilim birimi “Volt”dur. Voltmetreler “V” harfi ile sembolize edilmektedir. Aşağıdaki görsel örnek “Voltmetre Sembolü”dür.
Voltmetre Sembolü
Voltmetre Sembolü

Voltmetre Neyi Ölçer? Voltmetre Ne İşe Yarar?

  • Voltmetre devrelerdeki herhangi bir elemanın iki ucu arasındaki potansiyel farkı (gerilim) ölçmeye yarayan ölçü aletidir.

Gerilim: Elektromotor kuvvet olarak olarak da adlandırılan gerilim/voltaj, bir elektrik alanındaki iki nokta arasındaki potansiyel yük farkıdır. 

Daha detaylı bilgi için Gerilim Nedir? adresine gidebilirsiniz.

Voltmetre Nasıl Çalışır?

Voltmetrelerin iç direnci ampermetrelerin aksine çok yüksektir. İç direncin yüksek olmasının sebebi voltmetreler devrelere paralel bağlandıklarından dolayı kaynağın veya devrenin gerilimini düşürecek kadar akım çekmemesi gerekmektedir. Voltmetrenin devreye seri bağlandığını düşünürsek iç direnci çok yüksek olduğundan dolayı alıcı düzgün çalışmasını engelleyecektir. Eğer seri bağlanan devredeki alıcı yüksek akımlı olursa bu durumda voltmetre yanarak kullanılmaz hale gelebilir. 

Voltmetrenin nasıl kullanıldığı yazımızın devamında ayrı bir başlıkta detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Voltmetre Çeşitleri Nelerdir?

Voltmetreler dijital, analog, taşınabilir, pano tipi olarak çeşitleri mevcuttur. Aşağıdaki görsellerde analog (sağdaki) ve dijital pano tipi voltmetrelerin örnek görselleri bulunmaktadır.

voltmetre-cesitleri-nelerdir
Voltmetre Çeşitleri

Elektrikli ölçü aletleri çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Elektrik Ölçü Aletleri Çeşitleri Nelerdir? adlı bağlantıya gidebilirsiniz.

Voltmetreyi Kim Bulmuştur?

İlk dijital voltmetre 1954 yılında Andrew Kay tarafından icat edilmiştir.

Voltmetre Devreye Nasıl Bağlanır?

Voltmetrenin devreye paralel bağlandığından yukarıda bahsetmiştik. Devreye neden paralel bağlandığı ve  neden iç direncinin yüksek olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi için görselle desteklemek istedik. Ayrıca devrede voltmetrenin sembolünü de görebilirsiniz.

Voltmetrenin Devreye Bağlanması | Çalışma Prensibi
Voltmetrenin Devreye Bağlanması

Voltmetre iç direnci yüksek olması nedeniyle devreye paralel bağlanır. Amaç iki nokta arasındaki potansiyel farkı yani gerilimi ölçmektir. Paralel bağlanarak ölçülmek istenen noktalar arasındaki akım değeri değişmeden doğru bir gerilim ölçümü sağlanmış olur.

Voltmetre Nasıl Kullanılır?

  • İlk olarak Voltmetre siyah probunu “COM” ucuna takıyoruz. Kırmızı probu “V” harfinin olduğu giriş noktasına takıyoruz.
  • Şimdi ise voltmetrenin kademe anahtarını “V” yani Voltaj Kademesine alarak çalıştırıyoruz (Aşağıdaki Görselde Mevcut). Bu adımda dikkat edilmesi gereken husus ölçüm yapacağımız devre veya elemanın ne tür bir gerilim ile çalıştığıdır (DC veya AC). Örnek olarak aşağıdaki temsili görselde pilimiz DC gerilim olduğu için kademeyi “V-” yani DC kademesini seçtik.
  • Bu adımda pilimizin “+” ucuna kırmızı probu, “-” ucuna siyah probu takıyoruz ve ölçümümüzü gerçekleştirmiş oluyoruz.
  • Voltmetrenin nasıl kullanılacağını basit bir örnekle açıklamış olduk. Devre ölçümlerinde ise ölçüm yapacağımız elemanın uçlarına problarımızı yerleştirerek kolayca ölçüm yapabilirsiniz. Sonuç negatif çıkarsa endişe etmeyin probları ters takmışsınızdır :)
voltmetre-nasil-kullanilir
Voltmetre Gerilim Ölçme

Sıkça Sorulan Sorular

Voltmetre neyi ölçer?

Voltmetre devrelerdeki gerilimi ölçmeye yarayan ölçü aletidir. Bu soruyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve görsellerle daha kalıcı hale getirmek için yazımıza göz atmanızı öneririz. Ayrıca sorularınızı da yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Voltmetre Devreye Nasıl Bağlanır?

Voltmetre, elektrik devrelerine paralel olarak bağlanmaktadır. Bu soruyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve görsellerle daha kalıcı hale getirmek için yazımıza göz atmanızı öneririz. Ayrıca sorularınızı da yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Bu yazımızda Voltmetre Nedir, Voltmetre Çalışma Prensibi, Voltmetre Çeşitleri, Voltmetre Devreye Nasıl Bağlanır, Voltmetre Nasıl Kullanılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Eksik veya hatalı gördüğünüz kısımları lütfen yorumlar kısmında belirtiniz. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir