1. Anasayfa
  2. Elektrik

Elektrik Devre Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik Devre Çeşitleri Nelerdir?
Elektrik Devre Çeşitleri
0

Bu yazımızda Elektrik Devre Çeşitleri Nelerdir?, Elektrik Devre Çeşitleri, Devre Çeşitleri, Elektrik Devresi Çeşitleri konularına değineceğiz Keyifli okumalar.

Elektrik devresi hakkında bilgi edinmek için Elektrik Devresi Nedir? yazımıza bakmanızı öneririz.

Elektrik devre elemanları hakkında bilgi için Elektrik Devre Elemanları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Elektrik Devre Çeşitleri Nelerdir?

  • Açık Devre  (Open Circuit),
  • Kapalı Devre (Closed Circuit),
  • Kısa Devre (Short Circuit) olarak 3 tip elektrik devresi vardır.

1. Açık Devre  (Open Circuit) Nedir?

Bir devrede arızalı bir elektrik kablosu veya elektronik bileşen olduğunda veya anahtar açık olduğunda alıcı üzerinden akım geçmez bu tip devrelere “Açık Devre” denir.  Aşağıdaki şekilde, anahtarın açık olması durumunda nedeniyle ampulün (alıcı) yanmadığını görebilirsiniz.

Elektrik Devre Çeşitleri
Anahtar Açık Olması Durumu – Açık Devre

2. Kapalı Devre (Closed Circuit) Nedir?

Bir elektrik devresinde bir anahtar kapalı olması ve devrede herhangi bir kopukluk olmaması durumunda alıcı üzerinden akım geçiyor ve devre tamamlanıyor ise bu tip devrelere “Kapalı Devre” denir. Aşağıdaki şekilde, anahtarın kapalı olması durumunda devrenin tamamlanması sonucu ampulün yandığını görebilirsiniz.

Elektrik Devre Çeşitleri
Anahtar Kapalı Olması Durumu – Kapalı Devre

3. Kısa Devre (Short Circuit) Nedir?

Devreden geçen akımın alıcıya ulaşmadan devresini daha kısa yoldan tamamlamasına “Kısa Devre” denir. Diğer bir deyişle akünün artı kutbu, aralarında herhangi bir direnç olmadan eksi kutba bağlanırsa “Kısa Devre” olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda, maksimum akım akmaya başlar. Bu akımın oluşmaması için devreye koruma elemanı olarak kullanılan  sigorta devreyi açar. Kısa devre, arıza çeşitlerinden bir tanesidir basit olarak koruma elemanı olan sigorta ile giderilir.

Elektrik Devre Çeşitleri
Sigorta İçeren Kısa Devre Örneği
Elektrik Devresi Nedir? Elektrik Devresi Çeşitleri
Arada Direnç Bulunmayan Kısa Devre Örneği

Bağlantı Şekline Göre Elektrik Devresi Çeşitleri Nelerdir?

  1. Seri Devre,
  2. Paralel Devre olmak üzere ikiye ayrılır.
  • Seri Devre (Series Circuit) Nedir?

Bir devrede bileşenler seri olarak bağlanırsa, devreye “Seri Devre” denir. Seri bir devrede, her bir bileşenden geçen akım aynıdır ve sağlanan voltaj, her bir bileşendeki voltajın toplamıdır. Basitçe, pili bir lambaya, bir sonraki lambaya ve sonra tekrar pile bir tel bağlarsa, lambaların seri olduğu söylenir.

Seri Elektrik Devresi
İki Lambanın Seri Bağlantı Devre Örneği
  • Paralel Devre (Parallel Circuit) Nedir?

Bir devrede bileşenler paralel olarak bağlanırsa, devreye “Paralel Devre” denir. Paralel bir devrede, her bir bileşen üzerindeki voltaj aynı olacaktır ve uygulanan toplam akım, her bir bileşenden geçen akım toplamıdır. Basitçe, aküye bir lamba bağlanır ve ilk lamba ile ayrı bir döngüde başka bir lamba bağlanırsa, lambaların paralel bağlı olduğu söylenir.

Paralel Elektrik Devresi
İki Lambanın Paralel Bağlantı Devre Örneği

Bu yazımızda Elektrik Devre Çeşitleri konusuna değindik. Eksik veya hatalı gördüğünüz kısımları lütfen yorumlar kısmında belirtiniz. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir