1. Anasayfa
  2. Elektrik

Koruma Rölesi Nedir? Koruma Rölesi Çeşitleri

Koruma Rölesi Nedir? Koruma Rölesi Çeşitleri
Koruma Rölesi
0

Bu yazımızda Koruma Rölesi Nedir? sorusuna cevap vereceğiz. Röle hakkında ön bilgi olması adına Röle Nedir? Röle Çalışması, Yapısı, Çeşitleri ve Kullanım Alanları ve Zaman Rölesi Nedir? Yapısı ve Çalışması adlı yazımıza bakmanızı öneririz. Keyifli okumalar.

Koruma Rölesi Nedir?

Koruma röleleri, sistemde arıza tespit edilmesi durumunda kontrol devresinin gücünü keserek devrelere, ekipmanlara veya operatörleri olası istenmeyen elektrik durumlarından korumak için kullanılan elektrikli bir cihaz olarak tanımlanabilir. Sistemdeki arıza durumları aşırı gerilim (voltaj) ve akımı, ters güç akılarını ve frekans sapmaları gibi durumları içermektedir. Koruma rölesi, klasik anahtarlama rölelerine göre farklıdır. Bunu nedeni, yalnızca yakından tanımlanmış giriş parametrelerine maruz kaldığı zaman etkinleşmesidir.

Koruma Röleleri Çeşitleri Nelerdir?

Koruma rölelerini:

  • Aşırı Akım,
  • Faz,
  • Gerilim ve
  • Termistör Rölesi olmak üzere dörde ayırabiliriz.

1.Aşırı Akım Rölesi Nedir?

Motor besleme devrelerinde hattın başına konulan sigortalar, çalışma karakteristikleri sebebi ile motoru değil hattı korumaktadır. Motorları arızadan korumak amacıyla farklı tiplerde röleler kullanılmaktadır. Bunlardan biri olan aşırı akım rölesi, aşırı akımların motor sargılarına vereceği zararları önlemek amacıyla kullanılırlar. Ayrıca motorları, sistemleri aşırı akımdan korumak için kullanılırlar ve buna göre tasarlanırlar. Aşırı akım röleleri yapılarına göre ikiye ayrılır :

1.Termik Aşırı Akım Rölesi

  • Endirekt ısıtmalı termik aşırı akım rölesi
  • Direkt ısıtmalı termik aşırı akım rölesi

2.Manyetik Aşırı Akım Rölesi

Aşırı Akım Röleleri hakkında detaylı bilgi edinmek için Aşırı Akım Rölesi Nedir? Çeşitleri Nelerdir? yazımıza bakmanızı öneririz.

Koruma Rölesi Nedir? Koruma Rölesi Çeşitleri
Aşırı Akım Rölesi

2.Faz Koruma Rölesi Nedir?

Üç faz (R-S-T) ile çalışan motorlarda fazlardan birisi koptuğunda motor çalışmaya devam etmektedir. Fakat bu durum son derece tehlikeli ve istenmeyen bir durumdur. Bunu nedeni, üç faz ile çalışacak şekilde üretilmiş motor iki faza kaldığı durumda şebekeden yüksek akım çekmeye başlamaktadır. Bu akım sargıları ısıtır. Isına sargıların verniği (izolesi) erir ve kısa devre sebep olur. Kısa devre durumu motorun bozulmasına yol açar. Faz koruma rölesi bu durumda devreyi açarak motoru korur.

Faz koruma röleleri ikiye ayrılır :

  • Faz (motor) koruma röleleri
  • Faz sırası rölesi

Faz Koruma Röleleri hakkında detaylı bilgi edinmek için Faz Koruma Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar? yazımıza bakmanızı öneririz.

Koruma Rölesi Nedir? Koruma Rölesi Çeşitleri
Faz Koruma Rölesi

3.Gerilim Koruma Rölesi Nedir?

Gerilim koruma röleleri, üç fazlı ve tek fazlı sistemlerde düşük veya yüksek gerilimden zarar gören kontrol sistemlerinde, elektronik kumanda, kompanzasyon panolarında ve motorların korunmasında kullanılmaktadır. Gerilim rölesi; Aşırı ve Düşük Gerilim Röleleri olmak üzere ikiye ayrılır.

Gerilim Koruma Röleleri hakkında detaylı bilgi edinmek için Gerilim Koruma Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar? yazımıza bakmanızı öneririz.

Koruma Rölesi Nedir? Koruma Rölesi Çeşitleri
Aşırı ve Düşük Gerilim Röleleri

4.Termistör Rölesi Nedir?

Sanayide geniş bir kullanım alanına sahip olan elektrik motorları, çeşitli nedenlerle ısınabilir. Termistör rölesi ısınmanın elektrik motorlarına zarar vermesini engellemek amacıyla kullanılır ve buna göre tasarlanır.

Termistör Röleleri hakkında detaylı bilgi edinmek için Termistör Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar? yazımıza bakmanızı öneririz.

Koruma Rölesi Nedir? Koruma Rölesi Çeşitleri
Termistör Rölesi

Eksik veya hatalı gördüğünüz kısımları lütfen yorumlar kısmında belirtiniz. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir