1. Anasayfa
  2. Elektrik

Termistör Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Termistör Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Termistör Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?
0

Bu yazımızda Termistör Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?, PTC Rölesi Nedir gibi sorulara cevap vereceğiz. Röle hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Röle Nedir? Röle Çalışması, Yapısı ve Çeşitleri ve Koruma Rölesi Nedir? Koruma Rölesi Çeşitleri adlı yazılarımıza bakmanızı öneririz. Keyifli okumalar.

Termistör Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Termistör rölesi, motor sargı sıcaklığını PTC ile kontrolü sağlanarak sargı sıcaklığı değerinin belli bir değeri aşması durumunda motoru korumaya yarayan koruma sistemi olarak tanımlanabilir. Termistör rölesi, PTC ile kontrol edildiğinden  “PTC Rölesi” olarak da bilinir.

Sanayide geniş bir kullanım alanına sahip olan elektrik motorları, çeşitli nedenlerle ısınabilir. Termistör rölesi ısınmanın elektrik motorlarına zarar vermesini engellemek amacıyla kullanılır ve buna göre tasarlanır.

Termistör Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Termistör Rölesi

Termistör Rölesinin Yapısı

Termistör rölelerinin iç yapıları elektroniktir ve aşağıda göründüğü gibi ön yüzünde çalıştığını gösteren ledler ve bağlantı noktaları bulunmaktadır.

Termistör Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Termistör rölesinin yapısı

Termistör Rölesi Çalışma Prensibi

Termistör rölesi motor sargı sıcaklığını kontrol etmek amacıyla PTC sensörlerinin direncini sürekli ölçer. Bu ölçümler sonucunda motorun aşırı ısınma durumu engellenmiş olur ve motorun zarar görmesi engellenmiş olur. Motorun sargı sıcaklığı ile ilgili iki durum söz konusudur. Motorun sargı sıcaklığı PTC sıcaklık sınırını aşarsa röle yön değiştirerek röle bırakır ve motoru durdurur. Motor sargı sıcaklığı PTC sıcaklık sınırı altına düştüğünde röle tekrar yön değiştirerek çeker ve led yanarak motor normal bir şekilde çalışır. Böylece motorun hasar görmesi engellenir.

Termistör Rölesi Çeşitleri Nelerdir?

Sıcaklık ile direncinde değişiklik gösteren elemanlara “termistör” denir. Bunlara örnek olarak PTC ve NTC verilebilir. Sıcaklık ile direnci azalan elemanlara NTC, sıcaklıkla direnci artan elemanlara PTC adı verilmektedir. Örnek olarak; PTC, motor sargılarını aşırı ısıdan korumak için kullanılmaktadır.

Termistör Rölesi Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Elektrik motorları,
  • Pompa istasyonları,
  • Su arıtma sistemleri,
  • Konveyör sistemleri,
  • Klima sistemleri gibi motorların kullanıldığı tüm uygulamalarda kullanılabilir.

Termistör Rölesi Bağlantı Şeması ve Katalog Bilgileri

Aşağıda termistör rölesinin bağlantı uçları ve katalog bilgileri gözükmektedir.

Termistör Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Termistör rölelerin bağlantısı

Aşağıdaki görselde motor anma gücüne göre termik röle ayarlama sınırları verilmiştir. Örnek; anma gücü 5,5 KW’lık bir motorun termik ayarı 8–12 A arasında ayarlanmalıdır.

motor anma gücüne göre termik röle ayarlama sınırları
Motor Gücüne Göre Termik Ayar Sınırları

Bu yazımızda PTC Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Eksik veya hatalı gördüğünüz kısımları lütfen yorumlar kısmında belirtiniz. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir