1. Anasayfa
  2. Elektrik

Faz Koruma Rölesi Nedir? Faz Koruma Rölesi Ne İşe Yarar?

Faz Koruma Rölesi Nedir? Faz Koruma Rölesi Ne İşe Yarar?
Faz Koruma Rölesi Nedir
0

Bu yazımızda Faz Koruma Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar? sorusuna cevap vereceğiz. Röle hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Röle Nedir? Röle Çalışması, Yapısı, Çeşitleri ve Kullanım Alanları ve Koruma Rölesi Nedir? Koruma Rölesi Çeşitleri adlı yazılarımıza bakmanızı öneririz. Keyifli okumalar.

Faz Koruma Rölesi Nedir?

Üç faz (R-S-T) ile çalışan motorlarda fazlardan birisi koptuğunda motor çalışmaya devam etmektedir. Fakat bu durum son derece tehlikeli ve istenmeyen bir durumdur. Bunu nedeni, üç faz ile çalışacak şekilde üretilmiş motor iki faza kaldığı durumda şebekeden yüksek akım çekmeye başlamaktadır. Bu akım sargıları ısıtır. Isına sargıların verniği (izolesi) erir ve kısa devre sebep olur. Kısa devre durumu motorun bozulmasına yol açar. Faz koruma rölesi bu durumda devreyi açarak motoru korur.

Faz Koruma Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Faz Koruma Rölesi

Faz Koruma Rölesi Yapısı

Koruma röleleri genelde elektronik olarak imal edilmektedir. Üç fazlı motorlarda motor sargılarından herhangi birinin geriliminin düşmesi durumunda motorun dengesiz yüklenmesine neden olabilir. Bu durum gerçekleşirse, motorlarda onarımı zor ve maliyet yüksek hasarlara yol açabilir. Bunlardan dolayı motorun zarar görmemesi amacıyla faz koruma röleleri kullanılır. Aşağıdaki görsele baktığımızda koruma rölesinin modeli ve bağlantı noktaları ön görünüşte belirtilmiştir.

Faz Koruma Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Faz koruma rölesi bağlantıları

Faz Koruma Rölesi Çalışması

R (L1)- S (L2)-T (L3) faz gerilimleri normal değerinde bulunduğu anda röle çeker ve sonucunda motor çalışır. Fazlardan birinin gerilimi belirtilen sınır değerinin altına düştüğü zaman ya da faz kesildiğinde röle bırakır ve motor durur. Faz normal değerine döndüğünde röle çeker ve motor tekrar çalışır (PTC kullanılmadığı zaman PTC uçları kısa devre edilmelidir.)

Faz Koruma Rölesi Çeşitleri

Faz koruma röleleri ikiye ayrılır :

  • Faz (motor) Koruma Röleleri
  • Faz sırası Rölesi

Faz Koruma Rölesi Bağlantı Şeması ve Katalog Bilgileri

Koruma rölelerinin özellikleri üretici firmaya göre değişmektedir. Bu sebeple seçim yapılırken istenilen rölenin katalog değerleri incelenerek seçim yapılır.

Faz Koruma Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?
Faz koruma rölesi bağlantısı
Faz Koruma Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda Faz Koruma Rölesi Nedir? Ne İşe Yarar? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Eksik veya hatalı gördüğünüz kısımları lütfen yorumlar kısmında belirtiniz. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir