1. Anasayfa
  2. Elektrik

Ampermetre Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Ampermetre Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?
0

Bu yazımızda Ampermetre Nedir, Ampermetre Çalışma Prensibi, Ampermetre Çeşitleri, Ampermetre Devreye Bağlanması sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca diğer elektrik ölçü aletleri ile ilgili bilgi edinmek isterseniz Elektrik Ölçü Aletleri Nelerdir? Sembolleri, Görevleri ve Çeşitleri adlı yazımıza bakmanızı öneririz.

Ampermetre Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Ampermetreyi basitçe tanımlamak gerekirse, bir elektrik devresinden akan akımı ölçmek için kullanılan elektronik bir cihazdır. Geçerli SI birim amperdir. Akımı amper cinsinden ölçen alete Ampermetre denir. Bu aletin iç direnci genellikle “0” olarak kabul edilse de az da olsa küçük bir iç dirence sahiptir. Bu aletin ölçüm aralığı esas olarak için dirence bağlıdır.
  • Aşağıda bu aletin bir devredeki örnek gösterimi gösterilmiştir. Aşağıda görüldüğü büyük harf A, devrede ampermetreyi temsil etmektedir.
Ampermetre Nedir
Ampermetre Sembolü

Ampermetre Nasıl Çalışır?

Bir ampermetrenin çalışma prensibi, direnci ile birlikte akan akıma bağlıdır. Ampermetre, kendisine bağlı en az miktarda voltaj düşürmesi gerektiğinden, içinde çok az empedans(elektrik devresinin ya da her bir bileşeninin akıma karşı gösterdiği eşdeğer direnç olarak tanımlanabilir) kullanılır. Seri devredeki akım miktarları aynı olduğu için ampermetre devreye seri bağlanmaktadır.

Bu aletin ana işlevi, bir dizi bobin yardımıyla akım akışını ölçmektir. Bu bobinin içinde çok az direnç ve endüktif reaktans vardır.

Ampermetre Çeşitleri Nelerdir?

1-Hareketli Bobinli Ampermetre 

Bu ampermetre türü hem AC gücü hem de DC gücü ölçmek için kullanılır. Bu cihaz, akımın manyetik alanda dönmesi için bir bobin yardımıyla akacağı manyetik sapma kullanır. Bu cihazdaki bobin, kalıcı mıknatıs kutupları arasında serbestçe döner.

2-Elektrodinamik Ampermetre 

Bir elektrodinamik ampermetre, sabit bir bobin yardımıyla oluşturulan bir alanda dönmek için dönen bir bobinden oluşmaktadır. Bu alet yardımıyla AC ve DC gücü %0,1 ile %0,25 hassasiyetle ölçülebilir. Bu, dönen bir bobin ile sabit bir bobin karşılaştırıldığında daha güvenilirdir. Bu cihazın kalibrasyonu AC ve DC için aynıdır . 

3-Döner Demirli Ampermetre 

AC güç ve gerilimleri hesaplamak için döner demir tip ampermetreler kullanılır . Bu sistem, telden yapılmış sabit bir bobin elektromanyetik kuvvetin etki ettiği, hareketli bir sistemde özel olarak yapılmış yumuşak demir parçalardan oluşmaktadır. Bu tür cihazlar, biri itme diğeri ise çekme olmak üzere iki kısma ayrılır . 

Bu cihaz, hareketli eleman bobini, kontrol, sönümleme ve yansıtıcı tork gibi farklı bileşenler kullanır.

4-Termik Ampermetre 

Bu tür ampermetreler ise akımın iletkenden geçtiği esnada sebep olduğu ısıyı ölçerek çalışmaktadır . 

5-Yumuşak Demirli ve Sabit Bobinli Ampermetre 

Bu tür ampermetreler düşük frekansa sahip alternatif akımların ölçülmesinde kullanılmaktadır . Sistem, yumuşak demirden yapılmış silindir şekle sahip sabit bobinden meydana gelmektedir. Bu yumuşak demir, bobinden akım geçmeye başlayınca akım şiddetini göstermesi için bağlı oluğu göstergeye ileterek akım miktarını göstermiş olur. Sistem ekonomik ve basit olduğundan yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Ampermetreyi Kim Bulmuştur?

Fransız fizikçi ve matematikçi olan André Marie Ampère bulan kişidir. Akım birimi olan amper onun adına ithafen verilmiştir.

Ampermetrenin Devreye Nasıl Bağlanır?

Ampermetrenin devreye seri bağlandığından yukarıda bahsetmiştik . Devreye neden seri bağlandığı ve  neden iç direncinin düşük olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi için görselle desteklemek istedik . 

Ampermetrenin Devreye Bağlanması

Ampermetre direncinin düşük tutulmasının sebebi, ölçülen akımın tamamen ampermetreden geçmesi sağlanması için ayrıca ampermetre düşük voltaj düşüşü sağlanarak güç kaybı önlenir.

Bu yazımızda Ampermetre Nedir, Ampermetre Çalışma Prensibi, Ampermetre Çeşitleri, Ampermetre Devreye Bağlanması sorularına cevap vermeye çalıştık . Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir